Hävisikö siis juuri 12 tiedostoa? Se siis viittaisi siihen, että ne tiedostot olisi hävitetty jo ennen tätä synkronisointia.
Voisit vielä varmistua siitä, ettei kuvia ole vain siirretty, vaikka vahingossa vain vetäisty hiirellä viereiseen kansioon. Jos sinulla on mitään hajua noiden kuvien tiedostonimistä, niin pistä mac:n spotlight search hakemaan sillä. Siis ruudun oikean ylänurkan suurennoslasin kuva.
Tyypillisin moka itsellä on se, että muistikortti on kortinlukijassa ja kuvat vain lisää katalogiin: "Add" eikä "Copy". Tällöin kuvat jäävät kortille ja häviävät kun kortin poistaa lukijasta. Voisi koettaa katsoa olisivatko kuvat vielä kortilla. Edes niin, että ne voisi jollain "recovery"-ohjelmalla hakea. Esim. Photorec:llä -
http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec
Jos ne kuvat ovat oikeasti hävinneet koneen levyltä, niin se on sitten hankalampi. Mac:n hakemistojärjestelmä ei ole ihan helpoin, jos pitää tiedostoja palauttaa. Tiedostot pitää löytää levyltä skannaamalla, tunnistamalla sisältö. Ohjelmat ovat useimmiten maksullisia. Voisi kokeilla jotain, jossa edes haku olisi ilmaista, ja sitten miettiä onko palautus maksun väärtti. Esim. -
http://www.easeus.com/mac/mac-data-recovery/
En kyllä ole mistään kuullut, että synkronisointi olisi hävittänyt tiedostoja. Useimmiten kuitenkin kyseessä on se koneen edessä oleva tietoturvauhka. Backupit on aikasen tärkeät.