Paspan tulostus LR5

Kuvankäsittelyä, mitä vain
PetriAA
Viestit: 139
Liittynyt: Maalis 05, 2009 19 : 00
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Paspan tulostus LR5

Viesti Kirjoittaja PetriAA »

Tavoitteena olisi tulostaa paspan näköinen reunus ja siihen paspan viistoa reunaa kuvaava ohut reunus Lightroomilla. Miten a) tulostaa itse ko paspan tai b) sisällyttää kyseisen paspan kuvan tiuedostoon, minkä antaa sitten vedostettavaksi Dialab tai vastaavalle.

Kun yritän LR5:ssa tulostaa filee, niin se ei vaan onnistu.
D600, still going strong
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
olli R
Viestit: 4808
Liittynyt: Tammi 10, 2003 9 : 21
Viesti:

Viesti Kirjoittaja olli R »

Tietääkseni haluamasi ei onnistu mitenkään pelkällä Lightroomilla. Siinä ei juuri grafiikanteko-ominaisuuksia ole.

Jotain tuonne päin saa aikaan LR / Mogrify 2 -export-pluginilla, jossa luova inner bordereiden tuottaa lähes tuon. Paspiksen lisääminen maskina tuossa pluginissa voisi antaa sen täsmälleen, mutta tuolloin pitää tietää vedoksen koko etukäteen.

Mutta yleisesti ottaen Photoshopin, Elementsin tai vastaavan käyttö Lightroom-exportin jälkeen saattaa olla varmin tapa.

Itse tykkään laittaa paspiksen pahvista.
Vastaa Viestiin