digicamera.netin uutisten taso

Pipoa voi löysätä, mutta aiheen tulee liittyä jotenkin valokuvaukseen.
villeh
Viestit: 1013
Liittynyt: Maalis 16, 2003 1 : 27

digicamera.netin uutisten taso

Viesti Kirjoittaja villeh »

On aika keskustella kyseisten sivujen uutisten tasosta.

Ne ovat viimeisen vuoden aikana romahtaneet niin alas kuin vain voi. En ymmärrä mitä digikameroihin liittyvää on jokin sellainen että sivuston ylläpitäjä tilaa tietokonetta ja vouhottaa kuinka paljon siihen on rahaa saanut kulumaan.

Entä se kun sitten siittä puuttuu yksi vga / dvi kaapeli jonka hintaa taitaa olla n. 2e..

paras kohta mielestäni oli uutisessa se , että myyjä oli ilmoittanut että halvempaa näyttöä ei löydy vaan kalliimpaa löytyy, "otin sen" pisti kyllä aamun parhaat naurut ;D täydellinen myyntikikka..

Tällä hetkellä digicamera.netin uutiset ovat aamun huumoripläjäys eikä niinkuin ennen, rutiini.
"If your pictures aren't good enough, you're not close enough." - Robert Capa
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
tareone
Viestit: 6200
Liittynyt: Tammi 09, 2003 22 : 08
Paikkakunta: Järvenpää
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tareone »

Kannattaa muistaa, että kyseessä on osittain henkilökohtainen blogi eikä STT:n uutispalvelu. Joskus fotonetti-ylistys ärsyttää, mutta muuten luen kyllä uutiset joka päivä mielenkiinnolla.
adele
Viestit: 5117
Liittynyt: Kesä 01, 2003 23 : 09

Viesti Kirjoittaja adele »

tareone kirjoitti:Kannattaa muistaa, että kyseessä on osittain henkilökohtainen blogi eikä STT:n uutispalvelu.
Juuri näin.
Persoonattomien uutislinkkien listaaminen allekkain on kiinnostamatonta ja helposti toteututtavaa, jos joku niin haluaa.

Jokainen, joka saa vamman sieluunsa Matin uutisista, voi tehdä asian toisin. Jos on kiinnostunut digikamera uutisista ilman karsintaa ja käyttää nykyaikaista selainta, (ei IE) voi laittaa 1-100 digiuutisia tarjoavaa saitti ylös ja yhdellä klikkauksella katsoa mitä uutta on tänään tarjolla.

Koko Digicamera.netin homman juju on se, että linkkeihin on useimmiten tutustuttu ja niitä luonnehditaan muutamalla omaan kokemukseen perustuvalla lauseella. Helpottaa karsimaan kiinnostavat asiat jatkotarkasteluun. Siten jää enemmän aikaa rettelöitä täällä keskustelupalstalla.

Mitä Matin ja Armin henkilökohtaiseen taipaleeseen tulee, niin pidän näitä "uutisia" kaikista kiinnostavimpina. Odotan esimerkiksi mielenkiinnolla käytännön kokemuksia uudesta litusta (omaan voimakkaan ennakkokäsityksen mitä tuleman pitää.) On myös hauska seurata kamerakuumeen terminaalivaihetta, jossa asunto on käynyt ahtaaksi ostettujen himmeleiden ansioista.

Tutkimalla surffaajien odotuksia, on havaittu hyvän saitin tärkeimmäksi ominaisuudeksi kyvyn tarjota ilmaista kokemukseen pohjautuvaa, kävijää hyödyttävää tietoa. Luen mieluimmin jonkun tosielämään perustuvan kokemuksen kuin valmistajan myyntihehkutuksen.

Mikromaja-nimisessä putkassa olen itsekin asioinut aika-ajoin. Kaikki mitä Matti on paikasta kirjoittanut, vastaa 100%:sti omia kokemuksia. Nykyisin ennen paikassa asioimista tunnustelen huolella, onko ahneuteni vihdoin ylittänyt pelon, jos ei ole, pysyn poissa paikasta. Viimeksi ostin sieltä Raptorin käynnistyslevyksi. Hinta oli +30 euroa halvempi kuin seuraavalla puljulla. Yli puoli tuntia odotusta vanhan Neuvostoliiton malliin. Kannattiko? En ole varma.

Summa summarun: Jatkakaa samaan malliin tai sitten vielä lisää persoonallista näkemystä sivuille!
”Tie helvettiin on kivetty hyvillä aikomuksilla.”
tareone
Viestit: 6200
Liittynyt: Tammi 09, 2003 22 : 08
Paikkakunta: Järvenpää
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tareone »

adele kirjoitti:On myös hauska seurata kamerakuumeen terminaalivaihetta, jossa asunto on käynyt ahtaaksi ostettujen himmeleiden ansioista.
Ei helvetti näitä Adelen juttuja!!! :DDDDDD
jahon1
Viestit: 83
Liittynyt: Huhti 25, 2003 23 : 18
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jahon1 »

adele kirjoitti:
Mikromaja-nimisessä putkassa olen itsekin asioinut aika-ajoin. Kaikki mitä Matti on paikasta kirjoittanut, vastaa 100%:sti omia kokemuksia. Nykyisin ennen paikassa asioimista tunnustelen huolella, onko ahneuteni vihdoin ylittänyt pelon, jos ei ole, pysyn poissa paikasta. Viimeksi ostin sieltä Raptorin käynnistyslevyksi. Hinta oli +30 euroa halvempi kuin seuraavalla puljulla. Yli puoli tuntia odotusta vanhan Neuvostoliiton malliin. Kannattiko? En ole varma.
Olen täysin samaa mieltä. vaikka nyt meneekin hieman ohi aiheen. Erään emolevytakuusekoilun jälkeen olen miettinyt kahdesti, asioinko enää ko. liikkeessä. En edes viitsi kertoa koko tarinaa, koska sen muisteleminenkin aiheuttaa närästystä ruokatorvessa. Joka tapauksessa olen asioinut sen jälkeen ainoastaan LJH:ssa, josta on saanut hyvää palvelua, vaikka hinnat ovatkin hieman kalliimpia. Kerran jouduin palauttamaan rikkoontuneen osan ja sain heti tilalle vastaavan tuotteen toisin kuin eräässä liikkeessä.
MattiH
Site Admin
Viestit: 6431
Liittynyt: Tammi 08, 2003 20 : 57
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: digicamera.netin uutisten taso

Viesti Kirjoittaja MattiH »

villeh kirjoitti:Entä se kun sitten siittä puuttuu yksi vga / dvi kaapeli jonka hintaa taitaa olla n. 2e..
PC Superstoren hinta dvi-kaapelille oli muuten 35.90 euroa, ei mennyt hinta-arviosi paljon vikaan. Tässä jutussa oli pääpointti se, että Mikromaja odotti kolme viikkoa ennenkuin ilmoitti minulle, että näyttöä ei saa. Toinen pointti oli se, että puhelimitse varmistettu kaapelin mukanaolo ei pitänytkään paikkaansa.

Yleensä minua on pyydetty kirjoittamaan enemmän henkilökohtaisia kokemuksiani digikuvaamisen maailmasta. Taitaa olla tämä sinun mielipiteesi ensimmäinen kerta, kun tällaista kuulen. (Eli että en saisi kertoa omista kokeilustani tai ostoksistani).
adele
Viestit: 5117
Liittynyt: Kesä 01, 2003 23 : 09

Viesti Kirjoittaja adele »

tareone kirjoitti:
adele kirjoitti:On myös hauska seurata kamerakuumeen terminaalivaihetta, jossa asunto on käynyt ahtaaksi ostettujen himmeleiden ansioista.
Ei helvetti näitä Adelen juttuja!!! :DDDDDD
Kamerakuumeen oireet täällä, lisäksi asiaa taudin terminaalivaiheesta:
http://www.digicamera.net/keskus/viewtopic.php?t=9164

Lähetetty: Elo 02, 2004 13 : 34
adele kirjoitti:
^Nanook^ kirjoitti:Adelen taudinkuvaus kuulosti pahaenteisen tutulta. Hellasärön vuoksi jäitä pitää tällä hetkellä tuupata hattuun jatkuvalla syötöllä :D DD Kuulemma laskujen maksaminen on tärkeämpää kuin L:t.
Voit olla huoleti näin taudin alkuvaiheessa. Olemme yhä nappulaliigassa tai maakuntasarjassa. Pahaksi päässeen taudin oireista voit lukea tämän päivän digiuutisista:
MattiH kirjoitti:...voin kertoa, että ns. kotistudio pienessä asunnossa vaatii rautaisia hermoja.
Kuten palstaa seuraaneille on käynyt ilmi, tarttuu Matin hihaan mitä mielikuvituksellisimpia valokuvaukseen liittyviä härpäkkeitä viikottain, kirjoista puhumattakaan. Siispä nyt itse asunto on käynyt pieneksi! Yksi studiovalo lisää ja keittiöön ei enää pääse. Uusi loittorengassarja paketti kirjahyllyyn ja hylly repeää. Ei hyvältä näytä.
Taudinkuvaan ensikäden varmennus:
armih kirjoitti:
adele kirjoitti: "Katos Armi tota! Flexion myy kuvaustelttaa alennuksella, pistänpä sen tilaukseen..."
Joo, varmaan Matti vielä keksii syyn, miksi niitä pitäisi olla kaksin kappalein ja tosiaan pistää tilauksen vetämään ...
”Tie helvettiin on kivetty hyvillä aikomuksilla.”
Anamera
Viestit: 27
Liittynyt: Heinä 19, 2004 12 : 08
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja Anamera »

Pakko kommentoida vielä tuota monitorin valintaa; noin 650 euron Samsungin tilalle 'keskiverto' littunäyttö tonnilla... Noh, makuja on monia sekä testejä eli ei siitä sen enempää. Olisin kyllä vaihtanut jo toimittajaakin, ei sen puoleen...;-)

Suosittelisin kuitenkin katsastamaan vaikka Tom's Hardware Guidesta hieman testejä ja arvioita. Minulle ainakin on osoittautunut tietokoneen komponenttien ostossa todella hyväksi lähteeksi.

Tässä siis Iiyama ProLite E511S:n testi, joka sai minut katselemaan Viewsonicin 20":n (VP201b) perään entistä kiihkeämmin. Tällä hetkellä käytössä VP171b, joka tuntuu hieman pieneltä mutta ollut todella hyvä (ainakin hintaansa nähden).
villeh
Viestit: 1013
Liittynyt: Maalis 16, 2003 1 : 27

Re: digicamera.netin uutisten taso

Viesti Kirjoittaja villeh »

MattiH kirjoitti:
villeh kirjoitti:Entä se kun sitten siittä puuttuu yksi vga / dvi kaapeli jonka hintaa taitaa olla n. 2e..
PC Superstoren hinta dvi-kaapelille oli muuten 35.90 euroa, ei mennyt hinta-arviosi paljon vikaan.
Ei se ole tyhmä joka pyytää vaan.....

Delta DVI-D monitorikaapeli 2.0m, DVI-D - HD15 uros liittimet. Suojattu, muovivalettu monitorikaapeli pitkillä ruuveilla. 12.40€
"If your pictures aren't good enough, you're not close enough." - Robert Capa
armih
Site Admin
Viestit: 699
Liittynyt: Joulu 08, 2002 20 : 46
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja armih »

adele kirjoitti:Kuten palstaa seuraaneille on käynyt ilmi, tarttuu Matin hihaan mitä mielikuvituksellisimpia valokuvaukseen liittyviä härpäkkeitä viikottain ...
adele kirjoitti: Mitä Matin ja Armin henkilökohtaiseen taipaleeseen tulee, niin pidän näitä "uutisia" kaikista kiinnostavimpina.
Adele on ihan oikeassa. Seuraavaksi olemmekin ajatelleet tosi-TV -tyyppisiä Armi & Matti: elämää härpäkkeiden keskellä -videopätkiä uutisten elävöittäjiksi. Ehkä myöhemmin päädymme vielä asentamaan reaaliaikaisen webbikameran kotiimme.
Armi Hölttö
www.digicamera.net
rnyholm
Viestit: 505
Liittynyt: Kesä 12, 2003 22 : 40

Viesti Kirjoittaja rnyholm »

Luen digicamera.netin uutiset joka päivä. En lukisi mikäli ne eivät olisi mielenkiintoisia. Jokaisella on oikeus omaan mielipiteensä.
adele
Viestit: 5117
Liittynyt: Kesä 01, 2003 23 : 09

Viesti Kirjoittaja adele »

armih kirjoitti:Adele on ihan oikeassa. Seuraavaksi olemmekin ajatelleet tosi-TV -tyyppisiä Armi & Matti: elämää härpäkkeiden keskellä -videopätkiä uutisten elävöittäjiksi. Ehkä myöhemmin päädymme vielä asentamaan reaaliaikaisen webbikameran kotiimme.
Armille kukkia.
Kuva
Hyvä huumorintaju on naisen tärkein ominaisuus.
”Tie helvettiin on kivetty hyvillä aikomuksilla.”
armih
Site Admin
Viestit: 699
Liittynyt: Joulu 08, 2002 20 : 46
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja armih »

adele kirjoitti:Armille kukkia.
Olen otettu. Kiitos!
Armi Hölttö
www.digicamera.net
majesty
Viestit: 396
Liittynyt: Joulu 30, 2003 14 : 13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja majesty »

Ihme itkemistä? Minä ainakin olen ihan mielenkiinnolla seurannat matin edesottamuksia uuden mikron hankinnassa, enkä missään vaiheessa kokenut piinaavaksi lukea niitä juttuja (jos olisin, niin en lukisi niitä, jokaisella on vapaus valita).

Mitähän pointtia nyt oli kaivaa jotain Deltan DVI-kaapelin hintaa netistä? Mitä sitten vaikka supparin kaapeli oli kalliimpi? Tässä tapauksessa painoi varmaan enemmän saatavuus ja veikkaan, että hintaeroon vaikutti myös kaapelin parempi laatu, kyseessä tod. näk. Belkin tms...

Anyway Ville voi jättää uutiset väliin mieluummin, kuin alkaa nyt niistä täällä nalkuttamaan..naivia touhua :)
-Kai
mustis2
Viestit: 1043
Liittynyt: Maalis 11, 2004 8 : 12
Paikkakunta: Turku

Re: digicamera.netin uutisten taso

Viesti Kirjoittaja mustis2 »

villeh kirjoitti:Entä se kun sitten siittä puuttuu yksi vga / dvi kaapeli jonka hintaa taitaa olla n. 2e..
Jos kerran liike myy kokoonpanon testauspalvelua ja kehtaa laskuttaakin siitä niin on se aika kummaa jos homma ei silti ole kunnossa. Jos eivät pysty tekemään niin olisivat myymättä koko palvelua.

Keltaisen Pörssin hintauutiset jaksavat uutisissa ihmetyttää . eikö siinä mene aika lailla aikaa ja vaivaa blokata kaikista ilmoituksista vähän kiinnostavammat kamerakamat?
MattiH
Site Admin
Viestit: 6431
Liittynyt: Tammi 08, 2003 20 : 57
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: digicamera.netin uutisten taso

Viesti Kirjoittaja MattiH »

mustis2 kirjoitti:Keltaisen Pörssin hintauutiset jaksavat uutisissa ihmetyttää . eikö siinä mene aika lailla aikaa ja vaivaa blokata kaikista ilmoituksista vähän kiinnostavammat kamerakamat?
Keltaisen Pörssin hintatiedothan ovat maksullisen palvelun takana. Jos haluat saada tietää KP:n hintoja, niin sinun pitää ostaa lukuaikaa netistä tai sitten hankkia paperiversio lehdestä.

Vähän turhan paljon noita ilmoituksia tulee, mutta sen voi käsittää myös jonkinlaiseksi palveluksi sivuilla kävijöille. Nämä hintatiedot ovat esillä tietenkin Keltaisen Pörssin luvalla. He saavat ylimääräisiä kävijöitä ja me saamme Tradedoublerilta 0.05 euroa klikkaukselta.
mustis2
Viestit: 1043
Liittynyt: Maalis 11, 2004 8 : 12
Paikkakunta: Turku

Re: digicamera.netin uutisten taso

Viesti Kirjoittaja mustis2 »

MattiH kirjoitti:Keltaisen Pörssin hintatiedothan ovat maksullisen palvelun takana. Jos haluat saada tietää KP:n hintoja, niin sinun pitää ostaa lukuaikaa netistä tai sitten hankkia paperiversio lehdestä.
Pointti oli se, että eikös Pörssissä ole tuhat ja yksi ilmoitusta. Minulta menisi varmaan tunti niiden valkkaamiseen ja nettisivuja varten referoimiseen. Että kuinka sinä ne niin ripeästi sinne joka aamu saat?
Skynet
Viestit: 117
Liittynyt: Helmi 19, 2003 0 : 06
Paikkakunta: Espoo

Re: digicamera.netin uutisten taso

Viesti Kirjoittaja Skynet »

mustis2 kirjoitti:Jos kerran liike myy kokoonpanon testauspalvelua ja kehtaa laskuttaakin siitä niin on se aika kummaa jos homma ei silti ole kunnossa. Jos eivät pysty tekemään niin olisivat myymättä koko palvelua.
Mulla on varsin samansuuntaisia kokemuksia Mikromajan toiminnasta. Puhelin on joko varattu tai siihen ei vastata, sähköposteja ei lueta, tieto ei kulje myyjältä toiselle, takuuhuoltojen hoito kusee pahasti jne.

Kaksi kertaa olen erehtynyt Mikromajan asiakkaaksi, kolmatta kertaa ei ihan heti tule. Vaikka hinnat usein ovatkin aika houkuttelevia, se pieni säästö menettää täysin merkityksensä kun yrittää saada jonkun liikkestä kiinni että voisi tiedustella, missä se 3 viikkoa sitten takuuhuoltoon tuotu laite viipyy... (ja sitten kun se lopulta on "valmis", sitä ei ole edes korjattu)

Päätelleen siitä ihmismäärästä, joka tuolla liikkeessä oli aina kun siellä kävin, niin kai se homma joidenkin osalla myös toimii? Tai sitten ihmiset ei vaan välitä vaikka ei toimikaan, kunhan halvalla saa...
Peetu
Viestit: 55
Liittynyt: Tammi 14, 2003 12 : 56
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Peetu »

Turussa taitaa olla jotakuinkin samaa tasoa oleva liike, Indesol. En ole ostanut sieltäenää aikoihin mitään yksinkertaisesti siitä syystä, että kaikki kusee mitä ne lupaavat.
mustis2
Viestit: 1043
Liittynyt: Maalis 11, 2004 8 : 12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja mustis2 »

Indesolin kanssa minulla ei ole ollut ongelmia. Olen toisaalta ostanut aina vain niitä tarvikkeita, joita löytyy hyllystä tai varastosta.
Vastaa Viestiin