Valokuvaajien palkat USA:ssa

Pipoa voi löysätä, mutta aiheen tulee liittyä jotenkin valokuvaukseen.
Tuomo
Viestit: 480
Liittynyt: Maalis 11, 2003 18 : 28
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Valokuvaajien palkat USA:ssa

Viesti Kirjoittaja Tuomo »

Aivan huvikseni tuossa selvitin, millaista palkkaa amerikkalaiset valokuvaajat nauttivat. Tämä sivu kertoo, että kuvaajien keskipalkka on n. 43 500 dollaria vuodessa. Toinen sivu taas paljastaa, että amerikkalaisen työntekijän keskipalkka on n. 36 000 dollaria vuodessa. Karkeasti voidaan arvioida, että amerikkalainen valokuvaaja tienaa 20% enemmän kuin muut työntekijät. Suomen mittakaavassa tämä tarkoittaisi, että kuvaajat tienaavat 2 400 euroa kuussa yleisen keskipalkan ollessa n. 2000 euroa.

Halusin jakaa tämän tiedon kanssanne. Asia tuskin herättää jatkokeskustelua. :-)
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
Tuomo
Viestit: 480
Liittynyt: Maalis 11, 2003 18 : 28
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tuomo »

Kas, Matti poimi palkkatiedot tämän päivän digiuutisiin. No, ei ollut tiedon etsintä turhaa! :-)
artur
Viestit: 3531
Liittynyt: Huhti 24, 2003 15 : 41
Paikkakunta: Tuusula
Viesti:

Viesti Kirjoittaja artur »

Eli meikä pysyy IT-alalla =D

Sitä paitsi, valokuvaaminen työkseen ei ainakaan mulle olisi hauskaa. Pakosta ei ole kivaa kuvata.
kohan
Viestit: 12556
Liittynyt: Helmi 21, 2004 15 : 02
Paikkakunta: Keuruu

Viesti Kirjoittaja kohan »

artur kirjoitti:Eli meikä pysyy IT-alalla =D

Sitä paitsi, valokuvaaminen työkseen ei ainakaan mulle olisi hauskaa. Pakosta ei ole kivaa kuvata.
Samaa mieltä! Mitä pilata hyvää harrastusta keräämällä aikatauluja, pakkoja ja muita paineita.
oneironaut
Viestit: 1237
Liittynyt: Touko 10, 2004 14 : 26

Viesti Kirjoittaja oneironaut »

Tunnetusti Suomessa rangaistaan työstä :(

Katsoin tietojenkäsittelypalvelualan palkkoja yks päivä. Suomessa keskimäärin ~42000 euroo/vuosi. Kun, esim. Kaliforniassa ~80000 dollaria/vuosi

Tietysti Kaliforniassa monet tekee pidempää työpäivää jne, mutta täytyy ottaa myös huomioon elinkustannusindeksi. Kaliforniassa se oli viime vuoden lopussa 75 (Suomessa 100).

Kyllä tossa selkee ero näkyy.
"The Third Way Leads To The Third World"
4x5
Viestit: 220
Liittynyt: Huhti 05, 2003 15 : 27
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja 4x5 »

Nuo keskipalkat eivät kerro kuin osatotuuden, etenkään sen luontoisella alalla kuin valokuvaus. Hyvin itsensä markkinoineet huiput voivat kerätä moninkertaisia liksoja, nostaen samalla keskiarvoa kukin varmaan tusinan nälkärajalla elävän kuvaajan edestä.
Pekka M.Nurminen
oneironaut
Viestit: 1237
Liittynyt: Touko 10, 2004 14 : 26

Viesti Kirjoittaja oneironaut »

4x5 kirjoitti:Nuo keskipalkat eivät kerro kuin osatotuuden, etenkään sen luontoisella alalla kuin valokuvaus. Hyvin itsensä markkinoineet huiput voivat kerätä moninkertaisia liksoja, nostaen samalla keskiarvoa kukin varmaan tusinan nälkärajalla elävän kuvaajan edestä.
Kyllä keskiarvot aika paljon kertovat silloin, kun vertaillaan kansainvälisesti.
"The Third Way Leads To The Third World"
oneironaut
Viestit: 1237
Liittynyt: Touko 10, 2004 14 : 26

Viesti Kirjoittaja oneironaut »

tareone kirjoitti:Ei ole sattumaa, että täällä pohjolan perukoilla vallitsee yleisesti ottaen konsensus siitä, miten asioita pitää hoitaa.
Konsensus? - kyllä niitä on jotka ovat asioista eri mieltä, mutta niitä ei luonnollisesti kuunnella <- suomalaista "demokratiaa".

Valtio on kyllä ihmeen hyvin onnistunut syöttämään propagandaa siitä kuinka Suomi on maailman paras maa lähes kaikessa.

Ja onko hyvä, että asiat hoidetaan nykyisellä tavalla? Työnteosta "rankaisemalla"?
-------------

Mitä tohon valokuvaajien keskipalkkaan tulee, niin se on kyllä kohtuu hyvä Suomen mittakaavassa. Tosin olisi kiva tietää, että montako tuntia työtä tuon eteen saa tehdä, ja onko tohon palkkaan laskettu kaikki matkakorvaukset, kameran hinta, yms.
"The Third Way Leads To The Third World"
Vastaa Viestiin