Sivu 1/1
Kuvan koon muutos votosopissa
Lähetetty: Tammi 23, 2020 12 : 39
Kirjoittaja pitkes-j
Mulla on uus votosoppi ja siinä en saa onnistummaan kuvan koon muutosta niin että kuvan koko ja pitemmän sivun pix.luku on oikein.Kokkeilin kaverin vanahalla v-sopilla ja siinä ei ollu mittää ongelmaa.Otin tikulle siinä vanahassa mulukatun kuvan ja kun laitoin sen omalle konneelle nii taas oli pixelit sekasi eikä niitä saanu muutetuksi oikein.Uus päivityskin tuli sopivasti tuohon v-soppiin ja luulin että nyt se korjautuu kun kehuivat että on ollu jotakin ongelmia. Mutta eipä se auttanu.Onko jollain tuohon joku ratkasu?
Re: Kuvan koon muutos votosopissa
Lähetetty: Tammi 23, 2020 13 : 49
Kirjoittaja mirrored
Mikä votosoppi on kyseessä? Missä muodossa oli originaali (jpeg vai raavi) ja mihin muotoon tallensit?
Re: Kuvan koon muutos votosopissa
Lähetetty: Tammi 23, 2020 14 : 20
Kirjoittaja Pan
Tässä on otos PS:n Image/image size ikkunasta.
kun avaat kuvan PS:ään (tiedostomuodosta riippumatta) ja teet em. toiminnon, niin sen pitäisi näyttää suunnilleen tältä.
Tuossa siis näkyy nuo pikselit, mutta oliskos mahdollista että sulla näkyykin siinä mitat jollakin muulla asteikolla. Jos näin, niin voit vaihtaa asteikon sen pudotusvalikosta.

Vai onko kyse puhelimen PS:stä? Siitä en sano mitään.
Re: Kuvan koon muutos votosopissa
Lähetetty: Tammi 23, 2020 15 : 04
Kirjoittaja pitkes-j
Joo tuo on tuttu ikkuna ja sitä oon pyöritelly ainaki 10 vuotta. vasta nyt tuli nuo ongelmat. Kuten sanoin kävin naapurin koneella tekemässä kuvakoon muutokset ja se kävi niinkuin kuuluukin.Sillä oli vanaha v-soppi.Toin tikulla ne sääjetyt kuvat omalle konneelle,kuvakoko oli (Mt) oli oikia mutta ne pixeli mitat sitte taas väärin. Enkä voi niitä muuttaa. Mulla on tuo uus kk-maksullinen Ps. Siihenki tuli just uus päivitys mut ei se tuohon auta. Kuvakisaan oon laittamassa kuvia ja siinä on nuo vaatimukset max.5 Mt ja pitempi sivu 1920 pix.Tietenki jpg-kuvia
Re: Kuvan koon muutos votosopissa
Lähetetty: Tammi 23, 2020 15 : 20
Kirjoittaja mirrored
Kuulostaa ihan eri ongelmalta kuin vanhemman ja uudemman ohjelman yhteensopimattomuudesta johtuvalta. Kun jpeg-kuva on tallennettu tikulle (tai mihin vaan), on sillä oltava tietyt mitat pikseleinä. Kun se sitten avataan ihan missä vain, ovat nuo mitat tietenkin tallella muuttumattomina. Samoin on tiedoston koon laita (joka riippuu kuvasta, mitoista sekä pakkaustasosta).
Joten etköhän ole vain tallentanut kuvan (epähuomiossa) sellaiseksi kuin se nyt on.
Re: Kuvan koon muutos votosopissa
Lähetetty: Tammi 23, 2020 16 : 02
Kirjoittaja Juha Sa
Helpommin tuo sujuu File->Export->Save for Web (Legacy) ja antamalla siellä avautuvan ikkunan alalaidassa kuvalle oikeat koot ja sitten Save