Sivu 1/1
Lumariver HDR
Lähetetty: Maalis 21, 2015 15 : 43
Kirjoittaja Maffer
Öh, nythän se myrkyn lykkäs...kattelin LL-foorumia ja vastaan tuli tämmönen:
http://forum.luminous-landscape.com/ind ... ic=98496.0
Täytyy tutustua tarkemmin, mutta että softa joka yhdistää useamman RAW-kuvan JA kirjoittaa siitä uuden RAW-kuvan! Mielenkiintoista, mitenkähän tommonen RAW mahtaa kelvata jossain raakakuvaa vaativassa kisassa...
"Supported formats: TIFF 8/16/32 bit floating point, OpenEXR (an HDR format), various raw formats (.cr2, .nef, .iiq, .mos etc), DNG input and output (including floating point DNGs). The wide input/output possibilities makes it possible to do merging in this HDR software and tonemapping in another or the other way around."
.NEF! Ja mahtais Canonilla korjata aika saakelin monta asiaa.
Lähetetty: Maalis 21, 2015 18 : 02
Kirjoittaja Pexi
http://www.lumariver.com/Support/Downloads/
Mielenkiintoinen. Vielä ei näytä olevan kuin Mac versio. Ilmaiseksi pääsee macin käyttäjät kokeilemaan, vesileimaamattomanakin vain 70e.
Lähetetty: Maalis 22, 2015 14 : 00
Kirjoittaja Kryptos
Mielenkiintoinen löytö. Täytyypä kokeilla.
Lähetetty: Maalis 23, 2015 16 : 27
Kirjoittaja jmagic
Toi varmaankin kirjoittaa esim DNG float muodossa, vastaava softahan oli esim
http://jcelaya.github.io/hdrmerge/
Sinänsähän raakakuvan väärentäminen ei nyt niin supervaikeata ole, uskoisin että varmaan tehtykin jo, ei vaan ole jäänyt kiinni :)
Lähetetty: Maalis 23, 2015 16 : 45
Kirjoittaja Maffer
Todella hienosti se näyttää toimivan ainakin noiden CCD-kameran esimerkkien pohjalta. Canonilla luulis olevan hyötyä bandingin välttämiseen. Paha päästä kokeilemaan tätä Lumariveriä Windows-koneella vaan...tana sentään.
Lähetetty: Maalis 23, 2015 16 : 57
Kirjoittaja Kryptos
jmagic kirjoitti:
Sinänsähän raakakuvan väärentäminen ei nyt niin supervaikeata ole, uskoisin että varmaan tehtykin jo, ei vaan ole jäänyt kiinni :)
Hymiö huomioitu, mutta jmagicin huumorimielessä toteama "raakakuvan väärentäminen" varmaankin esitetään jossakin ihan vakavissaan, vaikka valokuvauskilpailuissa, jos esim. HDR-tyyppiset valokuvat eivät ole sallittuja.
Kuva ei kelpaa, koska vaikka kyseessä on raakakuva, kyseessä ei ole kameran tekemä raakakuva vaan rakennettu, jälkikäsittelyssä ohjelmallisesti koostettu raakakuva. Tällainen hypoteettinen tilanne on tavallaan absurdi jo siksi, että kameran firmware tekee jokaisen raakakuvan ohjelmallisesti, mutta tällaisia ajatuksia mieleen tulee.
Voisihan tuollaisen raakakuvien yhdistämisen tehdä suoraan kamerassakin. Mitähän sitten sanottaisiin? No, tämä ei ole kovin vakavaa pohdintaa. Tässä tietysti liikutaan helposti jälleen keskusteluun valokuvan autenttisuudesta, mutta en ajatellut mennä sinne.
Pitänee tätä kokeilla käytännössä. Voi olla oikein hyödyllinen softa.
Lähetetty: Maalis 23, 2015 17 : 08
Kirjoittaja janne.
LR/ACR ei toimi oikein noiden float-DNG-tiedostojen kanssa; 16-bittinen prosessi kun aiheuttaa hirveät posterisoitumiset kun dynamiikka ylittää sen 20 aukkoa (esim 9ev:n haarukointi) ja muutetaan valotusta ylöspäin.
ACR:
http://i.imgur.com/xQAchxH.jpg
RT (32bit float):
http://i.imgur.com/LCxUNcc.png
Lähetetty: Maalis 23, 2015 17 : 47
Kirjoittaja jmagic
janne. kirjoitti:LR/ACR ei toimi oikein noiden float-DNG-tiedostojen kanssa; 16-bittinen prosessi kun aiheuttaa hirveät posterisoitumiset kun dynamiikka ylittää sen 20 aukkoa (esim 9ev:n haarukointi) ja muutetaan valotusta ylöspäin.
ACR:
http://i.imgur.com/xQAchxH.jpg
RT (32bit float):
http://i.imgur.com/LCxUNcc.png
Heh, taas yksi feature Adoben hattuun jolla ei sitten käytännössä tehnytkään mitään.
TIFFeillähän Exposure-hanikka menee +-10 skaalalle, tuossa kuvassa näkyy että hanikka on vain +-5.